Centered Riding -ohjaajat

Centered Riding -ohjaajat työskentelevät tasoilla IV, III, II jaI, joista IV -taso on korkein.
IV -tason ohjaajat ovat opettaneet Centered Ridingia vuosia, jopa vuosikymmeniä. Heistä osa on työskennellyt CR -menetelmän kehittäjän Sally Swiftin kanssa. Euroopassa on tällä hetkellä kuusi IV -tason ohjaajaa (Ruotsissa, Sveitsissä, Saksassa, Suomessa ja kaksi Hollannissa), sekä koko maailmassa noin parikymmentä.

Level IV   tason ohjaaja on ohjaajien opettaja ja edistynyt Centered Riding ohjaaja/kurssinpitäjä. Hänella on korkea tieto- ja taitotaso, joka sisältää Centered Riding perusteiden lisäksi bodyworkin (ratsastajan kehon ohjaamisen) sekä hyvän hevosmiestaidon ja ja on oikeutettu pitämään CR tunteja ja -kursseja kaikilla tasoilla, myös ohjaajakursseja ja ohjaajien oäivityskoulutuksia eli updateja.

Ursula Turtiainen*
Heinlahti Millcreek Ranch 
040 556 1159
millcreek1989@gmail.com ursula.turtiainen@scanarab.net
Millcreek Ranch Heinlahti, Kouluratsastus Western, Working Equitation. Open-, Update ja Ohjaajakurssit, Updatet ja Open kurssit Heinlahdessa ja ulkomailla.
len facebookissa ja instagramissa.

Centered Riding Inc, president 2022-2023

* Suomen yhteyshenkilö Yhdysvaltoihin on Ursula Turtiainen. Voit ottaa yhteyttä kaikissa asioissa liittyen Centered Ridingiin. 

III -tason ohjaajat

III -tason ohjaajat ovat kouluttautuneet ja työskennelleet Centered Ridingin parissa yleensä noin kymmenen vuotta tai kauemmin. Heillä on vankka hevosalan kokemus ja koulutus. III -tason ohjaajat opettavat ratsastus- ja istuntavalmennusten ohella virallisia Centered Riding Open Clinic -kursseja. Open -kurssien lisäksi he voivat pitää luentoja, demonstraatioita, seminaareja ja työpajoja Centered Riding -menetelmästä.

Jussi Ahtiainen
52110 Majavesi
p. 050 043 2751
jussi.ahtiainen@gmail.com
Kiertävä ohjaaja.

Eerika Häkkinen
Hiltulanlahti, Kuopio
p. 050 525 3335
eerika.hakkinen@gmail.com
eerikahakkinen.com
Kuopio, kiertävä ohjaaja ympäri Suomen. CR-painotteisesti koulu- ja estevalmennusta, nuoria hevosia. CR Open Clinic ja istuntakursseja.
 

Annika Schulman
02400 Kirkkonummi
p. 044 365 0464
annika.schulman@stablemind.fi
www.stablemind.fi
Tunteja ja valmennusta Uudellamaalla, CR open clinic ja muita kursseja koko maassa. Koulu-, este- ,kenttäratsastus ja maasta työskentely.

Riia Sieppi
Joensuu
p. 050 598 2203
riia.sieppi@gmail.com
Joensuu ja koko Suomi. CR Open Clinic ja istunta-kurssit, valmennukset ja tunnit kehonhallintaa painottaen kaikissa ratsastuksen lajeissa.

Marjut Turunen
Lohja
p. 045 131 3110
marjutturunen@gmail.com

II -tason ohjaajat

II -tason ohjaajat ovat kouluttautuneet ja työskennelleet Centered Ridingin parissa yleensä vähintään neljä vuotta, monilla on kokemusta merkittävästi pidemmältä ajalta. Usealla II -tason ohjaajalla on hevosalan koulutustausta. Ohjaajat saavat oman ohjaustyönsä lisäksi pitää myös Centered Riding -tunteja, pienille ryhmille luentoja ja demonstraatioita Centered Riding -menetelmästä.

Ilona Flittner
06100 Porvoo
p. 040 5377 453
ilona.flittner2@gmail.com

Stina Jukkara
46900 Kouvola
p. 050 323 8696
stina.jukkara@pp.inet.fi

Riitta Kilpiö
25260 Vaskio
p. 050 313 8586
riitta.kilpio@onnenperantalli.fi
Onnenperän talli, Salo.

Jutta Kolehmainen
21530 Paimio
p. 050 557 6933
juttak.kolehmainen @ elisanet.fi
Ratsutalli Astor, Paimio.
Istuntakursseja ja – tunteja Paimiossa pienryhmissä. Seuraa meitä Facebookissa.

Anne Koskela
Ravijoki
p. 040 5422631
anne.koskela83@gmail.com

Kaisa Laaksonen
20380 Turku
p. 050 590 9203
ratsutila.cavalier@pp.inet.fi
Ratsastuskoulu Ratsutila Cavalier/Kaisan Talli, Turku. Kiertävä ohjaaja Varsinais-Suomi.

Saara Lång
07740 Gammelby
p. 050 597 6463

Doris Münster
41800 Korpilahti
p. 040 730 5980
doris@horsesandmore.fi
Ratsastuskoulu Horses And More, Korpilahti. Kiertävä ohjaaja ympäri Suomen.

Piia Nissinen
77600 Suonenjoki
p. 040 733 7309
Histamiini Oy / Kasvunpolun Hevostoimintatalli, Kuopio
 
 

Mari Putkonen-Hutchins
76100 Pieksämäki
p. 040 708 7666

Maria Siekkinen
01510 Vantaa
p. 040 569 0011
masiek@hotmail.com
Kiertävä ohjaaja pääkaupunkiseutu. Jyväskylän seutu satunnaisesti.
Ratsastus- ja liikuntakeskus Equstom

Mari Valkonen
04820 Kaukalampi
p. 044 269 7173
Lännenratsastustalli Tosca Tila
mari.valkonen@toscatila.fi

Tiina Virtanen
02700 Kauniainen
p. 040 084 1651
tiina.virtanen@equibalance.fi

Minni Vildén
07130 Porvoo
p. 040 565 5765
minni.vilden@gmail.com

Christel Wütig-Vihma
Tallisentie 160,
37470 VESILAHTI
p. 0400 492768
christel@vihma.com

I -tason ohjaajat

I -tason ohjaajat ovat suorittaneet Centered Riding -ohjaajakoulutuksen. Osalla heistä on vuosien kokemus Centered Riding -menetelmästä. Usealla I -tason ohjaajalla on hevosalan koulutustausta. Oman ohjaustyönsä ohessa he voivat pitää Centered Riding -tunteja.

Linda Åberg
01390 Vantaa
p. 041 533 7447
Kiertävä ohjaaja, Uusimaa

Suvi Auvinen
Suvi Auvinen
Lempäälä, Rautian talli
p. 050 3723215
info.rautiantalli@gmail.com

Emilia Frisk
25700 Kemiö
Kiertävä ohjaaja, Spiraalistabilaatio, Exercisemasterin liikkuvuusvalmentaja
info@emiliafrisk.fi
p. 040 572 4986

Nia-Maria Gröhn
10360 Mustio
Istuntavalmennukset sekä oheisharjoittelu
www.ratsastajatreenaa.com
Uusimaan alue (Raasepori, Lohja, Espoo)
nia-maria.grohn@vkhuippu.fi
Tekstiviestit: 044 5151079

Auli Harju
auli.harju@gmail.com

Laura Heino
Wasaborgin talli Uusikaupunki
 laura.heino@wasaborgintalli.fi 
p. 044 585 9234

Kati Helle
Heinola
helka@trainedbyanimals.fi
https://www.trainedbyanimals.fi/

Kati Henttinen
katihenttinen@hotmail.com
p. 040 738 8175

Katri Hietaharju
katri.hietaharju@gmail.com
050 353 5528

Johanna Hietala
49400 Hamina
p. 046 545 7633
johq.hietala@gmail.com
Kiertävä ohjaaja, Kymenlaakso

Minttu Kauniskallio
20140 Vanhalinna
vanhanen.minttu@gmail.com
045 111 3009

Tuulia Karilo
04380 Tuusula
p. 044 504 4243
Ratsastuskoulu Puolimatkantalli, Tuusula

Heli Keppola
Järvenpää

Päivi Kivelä

Karoliina Koho
00360 Helsinki
p. 044 974 6038

Päivi Kokko
12210 Hausjärvi
p. 050 5114511
paivi.a.kokko@kolumbus.fi

Kati Kortelainen
Jyväskylä

Tanja Kortelainen 
Tammela
tanjawwr@gmail.com

Minna Kotkamaa
Oijärvi, Ii
p. 050 531 3690
minna.kotkamaa@hotmail.com

Salla Käenniemi

Raija Laine
95560 Tornio
millihaka@gmail.com p. 040 7288 779
Millihaka

Mia Laurinkoski
tmi Kumpumäen tila,
Kirveskoskentie 96,
07170 Pornainen.
mia.laurinkoski@kumpumaki.fi 
p. 0400 188 255

Minna Lehmonen

Bettina Leppälehto-Suomi
bettinaliski@gmail.com

Anne Lukkarinen
70900 Toivala 
lukkarisenanne@gmail.com
p. 0400 910677

Mira Makris
01450 Vantaa
mira@lahderannantalli.fi 
p. 041 5012507

Hanna Mäkinen
Paimio
www.hannamarjaana.com 
Olemme facebookissa ja instagramissa

Susanna Monthan
myohanen.s@gmail.com

Suvi Mäntynen
36220 Kangasala
p. 050 506 0350
Kiertävä ohjaaja Pirkanmaa

Annika Nevala
annika@rkcavallo.fi

Riitta Niemi

Sanna Nylund
99800 Ivalo
sanna.nylund@icloud.com p. 050 596 5031

Ansa Osara
Hämeenkyrö

Mervi Pakola
85540 Nivala
mervi@hevostaitoakatemia.fi p. 0400 184 030

Meri Peuhkurinen
Kiertävä ohjaaja Lapissa ja Keski-Suomessa.
96440 Rovaniemi
elainpalvelumeri@gmail.com
http://elainpalvelumeri.wordpress.com
p. 040 833 5047
Kiertävä ohjaaja Lapissa ja Keski-Suomessa

Jenni Peltoniemi
Pori

Titta Peltonen
Ratsastuskoulu Zilpa
Pori

Maria Pirinen
57230 Savonlinna
pirinen.maria@gmail.com p. 0451274277
Hevosharrasteohjaaja, Green Care / hevostoimija
Hevosharrastepalvelut Maria Pirinen
Green Care Farm Luonnos

Essi Putus
Essi Putus
49400 Hamina
P. 045-8915677
s-posti: valkohammastiikeri@gmail.com
Kiertävä ohjaaja, Etelä-Kymenlaakso

Martta Pyötsiä
45410 Utti
martta.pyotsia@gmail.com
p. 044 277 0188

Maarit Relander
50180 Mikkeli
p. 050 535 0791
Niemenpellon Talli, Mikkeli.

Grista Rouhiainen
16300 Orimattila
grista.rouhiainen@luukku.com
p. 050 320 7794

Johanna Saastamoinen
Riistaveden Ratsutila, Kuopio
johanna.saastamoinen@gmail.com
p. 040 742 8675

Ulla Salin
02400 Kirkkonummi
Istuntapainoitteista koulu-ja estevalmennusta Uudenmaan alueella sekä CR tunteja
ulsalin@hotmail.com
p. 040 3567796

Melina Sandelin
Turku
melina.sandelin@outlook.com

Laura Santakivi
04920 Saarentaus
p.050 5954126
laura.santakivi@liikutella.fi
Liikutella.fi
Istuntavalmennukset Mäntsälä & asiakkaiden talleilla Uusimaa/Kanta-Häme/Päijät-Häme, fysioterapiavastaanotto Hyvinkää

Jonna Siren
52700 Mäntyharju
p. 040 700 7428
sirenjonne@gmail.com

Sanna Tahko
sktahko@gmail.com
Kiertävä ohjaaja Turun seutu

Kati Taskinen
Kuopio
pammukan@gmail.com
Taidonkipina.fi

Leena Tervakorpi
70100 Kuopio
lennu.t@rocketmail.com p . 0405644421
Ohjaaja Kuopion seudulla. Istuntapainotteisia valmennustunteja.

Soni Tikka
Pääkaupunkiseutu, Nummela
Istunta.fi

Suvi Thornley

Tiina Uusitalo
41370 Kuusa
p. 040 866 9727
tiina.uusit@hotmail.com 

Tiina Vainikainen
Kangastie 26
77700 Rautalampi
Rautalammin Ratsastuskeskus info@rautalamminratsastuskeskus.fi

Eda Vallimäe
eda.vallimae@gmail.com
Eesti

Eija Viinikainen
40270 Jyväskylä
www.tasapainoinenratsukko.fi

Keski-Suomen alueella istuntavalmennukset, hevoshieronta sekä ratsastajan oheisharjoittelu
tasapainoinenratsukko@gmail.com
Tekstiviestit: 040-504 8006

Mari Villikari
02320 Espoo
p. 050 529 9399
mari.villikari@gmail.com 

Emilia Vulkko
48700 Kotka 
p.050 5754458
emidays@hotmail.fi

Satu Vuorio
satu.hestbakki@gmail.com